Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti'nin Kırşehir'deki Faaliyetleri:

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti'nin Kırşehir'deki Faaliyetleri:

Mesaj  Admin Bir C.tesi Nis. 18, 2009 6:38 pm

Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları Kırşehir'de büyük bir törenle ve coşku ile Kapıcı Camii önündeki meydanda karşılandıktan sonra ilk olarak hükümet binasına gitmişlerdir. Burada kısa bir süre dinlendikten sonra Gençler Derneği Üyelerinden M. Sıtkı (Doğu) Bey ve Hilmi (Nural) Bey Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarını çay içmeye dernek binalarına davet etmişlerdir. Bu arada Kırşehir Mudafaa-i Hukuk Cemiyeti Reisi Müftü Halil (Gürbüz) Bey ve arkadaşları, Mustafa Kemal Paşa'nın yanından bir dakika olsun ayrılmamışlardır. Bu yakın ilgi sonucu Mustafa Kemal Paşanın Gençlik Derneği ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyelerine olan güveni iyice artmıştır. Hatta bu sırada Mustafa Kemal Paşa ya gelen bir şifre telgrafını hiçbir sakınca görmeden, şifre çözücü ile açarak onların okumalarına izin vermiştir. Müftü Halil ( Gürbüz ) Bey'in ifadesine göre Mustafa Kemal Paşa Kırşehir Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinden şunları istemiştir.
a)Erzurum ve Sivas kongrelerinde belirlenen esaslara göre verilen emirlerle hareket edilmesini, çünkü bu emirlerin her türlü durum dikkate alınarak hazırlandığını bu husus tüm vatandaşlara duyurulması ve aydınlatılmasını,
b)Her fırsatta halkla ilişkiler kurulmasını ve genel durumun anlatılması hususudur.
Hükümet binasından ayrılan heyet, önce belediyeyi sonrada ortaokulu ziyaret etmişlerdir. Ortaokulda Kırşehir Sancağı'nın eğitim - öğretim hakkında okul müdürü ve aynı zamanda Milli Eğitim Müdür Vekilliği görevini yürüten Ömer Aydın ( Genç ) Bey'den gerekli bilgileri almıştır. Bu arada Mustafa Kemal Paşa ile Ömer Aydın Bey arasında şöyle bir konuşma geçmiştir.
M. Kemal Paşa :- Müdür Bey, Kırşehir'in kaç iptida-i mektebi var?
Ömer Aydın Bey :- Yetmiş, Efendim.
M. Kemal Paşa: - Kaç köyünüz mevcut?
Ömer Aydın Bey: - Üç yüz altmış iki pâre.
M. Kemal Paşa: - Mektep adedi köy sayısına göre azdır. Her köyde bir mektep olmasını temin etmek için ne düşünüyorsunuz Müdür Bey ?
Ömer Aydın Bey:- Efendim, eğer umumi Harp'ten dönen ihtiyar zabitlerinin muallimlikle istihdamı mümkün olursa bu fikirlerinizi ziyadesiyle mevkii fiile koymak imkan dahiline girer. Okuma nisbeti birden yükseltilebilir.
Mustafa Kemal Paşa bu konuşması ile ülkenin kurtulacağından emin olduğu anlaşılacağı gibi, eğitim ve öğretim konusundaki düşüncelerinin de daha şimdiden hangi boyutta olduğunu göstermesi bakımından çok önemlidir. Çünkü henüz örgütlenme aşamasında bulunan halkın durumunu ülkenin yer yer işgal edilmeye başlaması, İstanbul Hükümeti'nin ve Anadolu’nun çeşitli yörelerinde başlayan isyanlar sürüp giderken, Mustafa Kemal Paşanın eğitim ve okullaşma konusundaki düşünceleri ne denli uzak görüşlü olduğu ve milletine olan güvenini açıkça ortaya koymaktadır. Mustafa Kemal Paşa ve Heyet üyeleri ortaokuldaki bu görüşmelerinden ve sunulan kahveleri içtikten sonra Gençler Derneğine gitmişlerdir. Kırşehir Gençler Derneği üyeleri Mustafa Kemal Paşa ve heyet üyelerini kapıda karşılamışlar ve dernek üyesi M. Sıtkı ( Doğu ) Bey: " Genç arkadaşlarım adına derneğimizi şereflendirdiğiniz için teşekkür ederim " demiş Dernek Reisi Reşat Bey, konukları ve üyeleri Mustafa Kemal Paşaya takdim ettikten sonra kısa bir teşekkür konuşması yapmıştır. Cevat Hakkı bey de hazırlamış olduğu konuşmasını okuduktan sonra konuklara çaylar ikram edilmiş ve ülkenin o dönemde bulunduğu olağan üstü durum konuşulmaya başlanmıştır. Dernek üyeleri milli mücadeleden yana olan görüşlerini belirtmiştir. Mustafa Kemal Paşa ise, Kırşehir gençlerinin ülke meselelerine gösterdikleri ilgi ve duyarlılıktan son derece memnun olmuştur. Bu arada Gençler Derneğinin tüzüğünü alarak inceledikten sonra; " Sevgili gençler sizin gösterdiğiniz heyecanlı tavır ve hareketlerinizden çok mutlu olduk. Esaret tehlikesine düşen hürriyet ve istiklalini elde etmek hususundaki davanızın ruhunuza inanmış olduğuna kanaat getirerek tüzüğünüzün çizdiği esaslar cidden taktir edilir şekildedir. İlerde hepinizin şerefli başarılar yolcusu olduğunuzu görmekle iftihar ederiz. Şeklinde dernek yöneticilerini duygulandıran ve mutlu eden sözler söylemiştir. Mustafa Kemal Paşa Kırşehir Gençler Derneği'ndeki bu taktir dolu ve anlamlı konuşmasından sonra, dernek yöneticileri tarafından getirilen hatıra defterine o anki duygu ve düşüncelerini yansıtan aşağıdaki metni yazarak Temsil Heyeti üyeleri ile birlikte imzalamıştır. Kırşehir gençliği ve Kırşehir halkı için bir övünç belgesi olan bu belgedeki sözler şöyledir; " Kırşehir gençliğinin, vatanımızda gençliğin kıymetli bir en muzeci olduklarını ispat edecek efkar-ı metine ve musibe ile mütehalli kanaati ile vaz-ı imaç eyleriz. 24 Kânuni evvel 1335 H .Behiç, A. Rüstem, M. Müfit, H. Rauf, M. Kemal " Kırşehir gençlerinin, ülkemiz gençliğinin değerli bir örneği olduklarını kanıtlayarak ve doğru görüşlerle donatılmış oldukları kanaati ile imzalarız. 24 Aralık 1919
Hakkı Behiç Alfred Rüstem Mazhar Mülfit Hüseyin Rauf Mustafa Kemal.

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör http://kirsehir40.yetkinforum.biz

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics